Budżet na Święta Wielkanocne – ile wydadzą Polacy na tegoroczne święta? Ile jedzenia się zmarnuje?

Rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa odbiło się na życiu i budżecie Polaków. Wiele osób straciło pracę lub pracuje w zmniejszonym wymiarze godzin, dlatego mogą zastanowić się nad kwotą, jaką wydadzą na tegoroczne potrawy wielkanocne. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy BLIX, prawie 6 na 10 Polaków deklaruje, że wyda na jedzenie mniej niż w ubiegłym roku. Z danych wynika również, że wielu z nich planuje kupować tańsze produkty i potrawy w sklepach oszczędnościowych (35%). Co piąty respondent deklaruje jednak, że w tym roku będzie jadł prostsze potrawy niż w latach ubiegłych.

Ile wydać na tegoroczne potrawy świąteczne?

Z badania wynika również, że 9,3 proc. uczestników nie wie jeszcze, ile wyda na wielkanocne potrawy. Jak zauważa dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy BLIX, w przeszłości Polacy często przesadzali z ilością kupowanych na Wielkanoc potraw, których nie byli w stanie zjeść. W efekcie duża część jedzenia się marnowała. W ubiegłym roku sytuacja ekonomiczna wielu osób pogorszyła się, a większość z nich zaczęła obawiać się o swoją przyszłość. Konsumenci chcą mądrzej robić zakupy świąteczne. Muszą jednak nauczyć się, jak robić to w praktyce. 

Ceny żywności rosną

W dobie rosnących cen żywności, problem marnowania żywności staje się coraz bardziej palący. Ilość żywności marnowanej w domu konsekwentnie maleje. W 2015 roku było to 2,2 kg na osobę miesięcznie, w 2019 roku – 1,6 kg na osobę miesięcznie. Jednak sprzedawcy i restauracje nadal wyrzucają dużo jedzenia – co roku na wysypiska trafia około 3 mln ton!

W sumie każdego tygodnia Polacy wyrzucają żywność o wartości aż 3 mld zł!

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy ilość marnowanej żywności znacznie wzrasta – gospodarstwa domowe kupują zbyt dużo jedzenia na rodzinne spotkania. Co więcej, wiele osób nie wie, jak prawidłowo przechowywać resztki ze świątecznych obiadów. Najczęściej trafiają one prosto do kosza na śmieci, nie zostają zjedzone ani przekazane komuś innemu, kto może ich potrzebować.

Więcej oszczędzających?

Koszty związane z wielkanocną kuchnią będą w tym roku jeszcze wyższe. Oprócz rosnących kosztów wielu Polaków zainwestowało również we własne zakłady produkcyjne. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba gospodarstw domowych zajmujących się uprawą warzyw i ziół na własnych posesjach (z 4,4 proc. w 2013 r. do 7,6 proc. w 2017 r.) i wydaje się, że w najbliższym czasie trend ten raczej nie zaniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *