Co aktualnie dzieję się na rynku kryptowalut? Gwałtowny spadek

Cena najpopularniejszych kryptowalut gwałtownie spadła. Spadek zanotowały zarówno Bitcoin, Ethereum, jak i inne waluty cyfrowe. Na przykład ulubiony Dogecoin Elona Muska stracił prawie 25 proc. w skali tygodnia.

Analitycy nie są w stanie wyjaśnić spadku wartości kryptowalut. Tak zwane altcoiny, które stanowią większość kapitalizacji, straciły nawet więcej niż bitcoin. Eksperci zwracają uwagę, że w grę mogą wchodzić inne czynniki – takie jak spadek cen akcji Tesli, który wynikał ze spadku popytu na samochody elektryczne, czy komentarze Elona Muska o tym, że Dogecoin jest zbyt drogi.

Możliwe jednak, że inwestorzy postanowili po prostu skorzystać z kolejnych wzrostów w ostatnich dniach i sprzedać swoje pozycje, póki jeszcze mogą osiągnąć zysk. Fakt, że kryptowaluty teraz gwałtownie spadają, może sugerować, że są one przewartościowane, a ich wzrost w ostatnich tygodniach miał jedynie charakter spekulacyjny.

Wojna Rosji z Ukrainą a spadek wartości kryptowalut

Przyczyny spadku wartości kryptowalut nie są jeszcze jasne. Jak zwykle mówi się o realizacji zysków, ale trudno zignorować sytuację geopolityczną.

Przyczyną wybuchu wojny w Donbasie jest dążenie Rosji do powstrzymania integracji Ukrainy z Zachodem, w tym z NATO i Unią Europejską. Kreml od kilku lat wykorzystywał konflikt, aby uniemożliwić te procesy, ale obecnie wydaje się, że postanowił – w razie konieczności brutalnie – zmusić Kijów do całkowitego ich porzucenia. Tak przynajmniej powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin podczas rozmowy z mieszkańcami Petersburga, którą transmitowały rosyjskie kanały telewizyjne.

Warto przypomnieć, że podczas ostatniej prezydenckiej kampanii wyborczej na Ukrainie ówczesny kandydat Wołodymyr Zelenski zobowiązał się do jak najszybszego zakończenia wojny w Donbasie i podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE (obie obietnice spełnił). Teraz zaś chce wstąpić do NATO, co dla Moskwy jest nie do przyjęcia. Dlatego, zdaniem Putina, osiągnięcie przez Zelenskiego i Rosję kompromisu w sprawie Donbasu jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *