Co zrobić podczas silnego wiatru? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swoich bliskich?

Ostatni czas obfituje w silne wiatry. Pogoda płata figle i każdy ma już tego dość. Silne wiatry są rzeczywistością, szczególnie w północnej i południowej części Polski. Mogą być bardzo niebezpieczne dla osób, które nie są na nie przygotowane. Kilka prostych kroków może pomóc w radzeniu sobie z silnymi wiatrami.

Przestrzegaj zaleceń alertów RCB

Przestrzegaj zaleceń alertów RCB i bądź na bieżąco z sytuacją pogodową w Polsce. Pomoże Ci to podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Najważniejsze jest zabezpieczenie swojego mienia i zapewnienie ludziom bezpieczeństwa przed spadającymi przedmiotami lub zawalającymi się konstrukcjami.

Unikaj wychodzenia z domu podczas silnych wiatrów

Jeśli nie musisz opuszczać domu podczas silnych wiatrów, nie rób tego. Najbezpieczniejszym miejscem podczas wichury jest wnętrze domu. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, unikaj linii energetycznych, które są nad ziemią lub zwisają nisko ze słupów. Nie chodź pod drzewami podczas burzy. Drzewa mogą spaść i spowodować obrażenia lub śmierć. To samo dotyczy starych budynków. Elementy starej elewacji mogą się oderwać i zrobić nam krzywdę.

Śledź warunki pogodowe

Monitoruj lokalne serwisy informacyjne w celu uzyskania aktualnych informacji o warunkach pogodowych i w razie potrzeby postępuj zgodnie z instrukcjami pierwszych służb. Zwracaj uwagę na to, jakie rodzaje burz przechodzą przez Twój obszar i planuj odpowiednio. Jeśli w Twojej okolicy panują ciężkie warunki pogodowe, rozważ pozostanie z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy mieszkają dalej w głębi lądu, aby nic ich nie dotknęło, gdy Ty będziesz poza domem.

Silny wiatr – przerwy w dostawie prądu. Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli Twój dom straci zasilanie, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

1. Używaj latarek i lampionów zasilanych bateriami zamiast świec. Świece mogą spowodować pożar, jeśli zostaną pozostawione bez nadzoru lub przewrócone.

2. Unikaj korzystania z telefonu, chyba że jest to absolutnie konieczne, ponieważ połączenia mogą przeciążyć system i utrudnić załogom przywrócenie usług. Jeśli musisz zadzwonić pod numer 112, użyj telefonu stacjonarnego, jeśli to możliwe – sygnały telefonów komórkowych mogą być blokowane przez powalone drzewa lub linie energetyczne.

3. Wyłącz wszystkie urządzenia i sprzęt elektroniczny, które korzystają z energii elektrycznej, aby nie kontynuowały pobierania energii z sieci (co mogłoby ją jeszcze bardziej przeciążyć). Pamiętaj, aby nie dotykać żadnych urządzeń elektrycznych stojąc w wodzie; może to doprowadzić do porażenia prądem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *