Odszkodowanie w razie wypadku samochodowego w Polsce

Jeśli jesteś uczestnikiem wypadku samochodowego w Polsce, obowiązkiem kierowcy jest naprawienie szkód spowodowanych wypadkiem. Odszkodowanie to może zostać wypłacone bezpośrednio przez firmę ubezpieczeniową lub z własnej kieszeni, jeśli nie posiadasz ubezpieczenia.

Wysokość wypłacanego odszkodowania zależy od rodzaju pojazdu, który brał udział w wypadku, a także od tego, czy prowadziłeś samochód, czy jechałeś rowerem lub motocyklem.

Co robić w razie wypadku? Uzyskanie odszkodowania

Wypadek samochodowy może być stresującym i traumatycznym przeżyciem, ale ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać jako ofiara wypadku drogowego w Polsce.

Polskie prawo stanowi, że roszczenia o odszkodowanie za obrażenia ciała muszą być złożone w ciągu trzech lat od daty wypadku. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje roszczenie zostanie unieważnione.

W razie wypadku należy zgłosić go na policję i uzyskać protokół powypadkowy (często określany jako „constat amiable” lub „constat police”). Należy również skorzystać z pomocy lekarskiej w gabinecie lekarskim lub w szpitalu. Choć niektóre obrażenia mogą nie być od razu widoczne, zawsze należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli po wypadku źle się czujemy – nawet jeśli nie ma widocznych oznak urazu.

Należy również zanotować szczegóły, takie jak numer rejestracyjny pojazdu, nazwisko i adres kierowcy oraz dane kontaktowe świadków, którzy widzieli, co się stało. Informacje te będą pomocne przy późniejszym składaniu wniosku o odszkodowanie.

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

W Polsce istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń samochodowych: obowiązkowe i dobrowolne. Ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje wyłącznie szkody wyrządzone osobom trzecim, co oznacza, że jeśli spowodujesz wypadek, Twój ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty poniesione przez innych kierowców lub pasażerów.

Ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje również szkody majątkowe (w tym własnego pojazdu) oraz obrażenia odniesione przez pieszych lub rowerzystów, którzy zostali potrąceni przez Twój pojazd.

Ubezpieczenie dobrowolne pokrywa wszystkie koszty związane z wypadkiem (w tym koszty poniesione przez Ciebie), ale nie obejmuje szkód wyrządzonych osobom trzecim. Jeśli posiadasz tego typu polisę ubezpieczeniową, może ona pokrywać tylko niektóre rodzaje szkód spowodowanych wypadkiem (np. szkody majątkowe). Jeśli w wyniku wypadku zostaniesz ranny, ten rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia nie pokryje żadnych kosztów poniesionych w związku z obrażeniami.

Uzyskanie odszkodowania – pomoc adwokata

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku, ważne jest, abyś wiedział, jakie masz prawa. Jeśli zostałeś poszkodowany w wyniku zaniedbania lub niewłaściwego postępowania innej osoby, możesz mieć możliwość uzyskania odszkodowania za straty i cierpienie.

Istnieje jednak wiele powodów, dla których ludzie nie dochodzą odszkodowania po doznaniu obrażeń. Niektórzy boją się występować przeciwko swojemu pracodawcy lub innemu wpływowemu podmiotowi; niektórzy po prostu nie wiedzą, jak rozpocząć proces uzyskiwania odszkodowania; a niektórzy nie chcą zmagać się ze stresem i kłopotami związanymi z walką o to, co im się słusznie należy.

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku i chciałbyś uzyskać pomoc w dochodzeniu odszkodowania, skontaktuj się z adwokatem, który poprowadzi Cię przez ten proces. Może on powiedzieć Ci, jakie masz prawa i wyjaśnić, jak rozpocząć dochodzenie roszczeń. Ponadto, w razie potrzeby, adwokat będzie reprezentował Cię w sądzie i będzie bronił Twoich interesów przez cały czas trwania procesu.

Nawet jeśli uważasz, że w tej chwili nie warto starać się o odszkodowanie, pamiętaj o tych informacjach: Mogą one okazać się pomocne w późniejszym postępowaniu z firmami ubezpieczeniowymi lub innymi stronami zaangażowanymi w sprawę, które mogą potencjalnie spowodować problemy w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *