Polska przekazuje pierwsze mig-29 na ukrainę

Czy wiesz, że pierwsze polskie myśliwce MiG-29 dotarły na Ukrainę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym ważnym wydarzeniu.

MiG na Ukrainie

Zgodnie z umową między Polską a Ukrainą, pierwsze myśliwce MiG-29 trafiły już na Ukrainę. W sumie będzie to 6 samolotów w różnym stanie technicznym, które zostaną poddane remontowi i modernizacji przez ukraińskich specjalistów. Po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych, samoloty będą wykorzystywane jako jedne z najważniejszych elementów sił powietrznych Ukrainy.

Przekazanie pierwszych myśliwców MiG-29 na Ukrainę jest naturalną konsekwencją zbliżenia politycznego i militarnego między Polską a Ukrajiną. Dodatkowo, umowa ta ugruntowuje wzajemne relacje między oboma krajami oraz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo – Wschodniej. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć, aby współpraca przy modernizacji myśliwców przebiegała sprawnie i efektywnie.

MiG na Ukrainie

Polska sprzedaje myśliwce

Pierwsze myśliwce MiG-29, które Polska sprzedaje Ukrainie, już trafiły na miejsce. W sumie dostarczono osiem samolotów, a kolejne sześć ma zostać przekazanych jeszcze w tym roku. To ważny krok dla ukraińskiej armii, która od lat potrzebuje zmodernizowanych maszyn do obrony swojego terytorium.

Według ekspertów polskie MiG-i stanowią wartościowe uzupełnienie floty bojowej Ukrainy i pozwolą na wsparcie działań przeciwko separatystom na wschodzie kraju.

Polska sprzedaż myśliwców to również korzyść dla samego kraju. Dzięki temu rodzime fabryki oraz przedsiębiorstwa zyskają nowe perspektywy biznesowe i możliwość rozwinęcia swojej działalności o kolejne kontrakty zagraniczne. Warto podkreślić, że transakcja ta stanowi bezpośrednie poparcie ze strony Polski dla partnera europejskiego, który walczy o uniezależnienie się od rosyjskich wpływów i agresywnych działań ze strony Kremla. Z punktu widzenia interesów państw zachodnich taka współpraca jest wysoce pożądana i może na dłuższą metę okazać się ważnym elementem stabilizacji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Ukraina zwiększa siłę lotniczą

Polska przekazała już pierwsze myśliwce MiG-29 na rzecz sił zbrojnych Ukrainy. To kolejny krok w umacnianiu współpracy wojskowej między dwoma krajami. Dostarczenie samolotów jest bardzo ważne dla ukraińskiej armii, która od lat przeprowadza walkę z rosyjskim separatystycznym ruchem Donbasu.

Przekazanie myśliwców to nie tylko wsparcie dla Ukrainy w walce z Rosją, ale także forma budowania mostów między Polską a tym krajem. W 2014 roku Polska oraz inne kraje europejskie poparły próbę zmiany reżimu na Ukrainie przez rosyjskich separatystów. Skutek tej działań był najeździe Rosjan na Krym i utrata suwerenności przez ten region. Ostatecznie jednak skutki tamtego konfliktu odkładają się jeszcze widoczniej na skalę makroregionalną niż lokalnie – po jednej stronie stoją państwa zachodnie (w tym Polska), a po drugiej Rosja, a także Chiny i Iran.

Ukraina zwiększa siłę lotniczą

Wzmocnienie obrony powietrznej

Pierwsze myśliwce MiG-29 trafiły już z Polski na Ukrainę, co stanowi istotne wzmocnienie obrony powietrznej tego kraju.

W listopadzie 2020 roku polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o przekazaniu Ukraińcom pięciu samolotów tego typu w ramach pomocy wojskowej.

Samoloty zostały dostarczone przez polski lotnictwo transportowe C-295M do bazy lotniczej „Starokonstantyniw” na Ukrainie i zostaną tam poddane modernizacji.

Modernizacja ma polegać głównie na wymianie elektrowni próżniowych oraz systemów awioniki. Wszystko po to, aby umożliwić myśliwcom wykonanie zadań bojowych we współczesnym środowisku walki powietrznej. Przekazanie samolotów jest częścią szerszych działań stabilizacyjnych podejmowanych przez Polskę na rzecz regionu wschodniego, zwłaszcza w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Te działania mają poprawić bezpieczeństwo obywateli krajów sąsiednich oraz zapewnić im dodatkowe wsparcie militarno-techniczne w przypadku eskalacji konfliktu.

Transakcja gotowa

Pierwsze myśliwce MiG-29 zostały już przekazane przez Polskę na rzecz Ukrainy w ramach transakcji, która została zakończona.

Operacja ta stała się możliwa dzięki porozumieniu podpisanemu pomiędzy rządem Polski a Ukrainy w październiku 2017 roku.

Decyzja o sprzedaży tych maszyn wojskowych była częścią szerszego procesu modernizacji ukraińskiego lotnictwa oraz realizacji umowy dotyczącej współpracy militarnej z Polską. Transakcja pokazuje także zbliżenie między Polską i Ukrainą oraz ich gotowość do podejmowania takich działań mających na celu wzrost bezpieczeństwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

Transakcja gotowa

Podsumowanie

Pierwsze myśliwce MiG-29 trafiły już z Polski na Ukrainę. Dostawa ta jest elementem umowy między rządem polskim a ukraińskim na modernizację i naprawę samolotów tego typu. W sumie do Ukraińskich Sił Powietrznych ma trafić sześć sztuk tej maszyny. Już wcześniej podpisano także umowę na przebudowanie hangaru, w którym będą przechowywane myśliwce.

Polska przekazuje pierwsze mig-29 na ukrainę – FAQ

Jakie myśliwce zostały przetransportowane z Polski na Ukrainę?

Pierwsze trzy myśliwce MiG-29, które zostały wyremontowane w Polsce dla lotnictwa ukraińskiego.

Dlaczego Ukraina zdecydowała się na remont samolotów w Polsce?

Ukraina potrzebuje modernizować swoje siły powietrzne, ale nie jest w stanie tego zrobić sama. Remont i modernizacja maszyn wojskowych to bardzo kosztowne zadanie i Ukraina nie ma wystarczających środków finansowych ani doświadczenia w tej dziedzinie. Dlatego postanowiono zawrzeć umowę z polską firmą LOTNICZA DOBRE MIASTO, która będzie prowadzić prace modernizacyjne.

Czego dotyczył remont tych myśliwców?

Remont przeprowadzony przez LOTNICZĘ DOBRE MIASTO obejmował szereg prac polegających na wymianie części oraz aktualizacji elektroniki pokładowej i systemów uzbrojenia. Samoloty otrzymały m.in. nowy radar, poprawione awionikę oraz system walki elektronicznej

Co to oznacza dla relacji między Polską a Ukrainą?

Zawarcie umowy pomiędzy oboma krajami dotyczącej remontu myśliwców przez firmę z Polski dodatkowo wzmacnia współpracę wojskową. Pomoc techniczna ze strony Polski dla Ukrainy w zakresie modernizacji ich sił powietrznych przyczynia się do budowania więzi pomiędzy krajami oraz zwiększenia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Czy są plany na dalszą współpracę wojskową między Polską a Ukrainą?

Tak, istnieją plany na dalszą współpracę wojskową. W listopadzie 2020 roku prezydent Andrzej Duda i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski podpisali deklarację o strategicznym partnerstwie między oboma krajami. W ramach porozumienia m.in. ma zostać rozwinięta współpraca wojskowa w dziedzinie szkoleniowej, organizowane będą wspólne ćwiczenia oraz wymiana specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *