Pompy ciepła powietrze-woda. System idealny do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu. Wysoka efektywność i niezawodność

Pompy ciepła to urządzenia, które mogą być doskonałą odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą wymienić stare, mało efektywne systemy grzewcze na coś lepszego i bardziej wydajnego. Wysoka efektywność pompy ciepła i fakt, że pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, zdecydowanie przemawiają za tym, że warto w nie inwestować. Montaż pompy ciepła może rozwiązać wiele problemów i mimo, że koszt pompy ciepła może się z początku wydawać spory, to jednak z pewnością szybko się zwróci. Dlaczego jeszcze warto zainstalować u siebie pompę ciepła? Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu instalacji grzewczej? Omówimy te kwestie w niniejszym artykule.

Pompa ciepła – co warto o niej wiedzieć? Do czego służą pompy ciepła? Zasada działania pompy ciepła

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomp ciepła. Nie powinno to dziwić – systemy te mogą zapewnić skuteczne ogrzewanie domu i pomóc w uzyskaniu ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła, mówiąc najprościej, służą do przekazywania ciepła z ciepłego miejsca do innego, gdzie jest chłodniej. Mogą być wykorzystywane do ogrzewania lub chłodzenia, jednak większość z nich służy do celów grzewczych (podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania domu).

Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Proces ten zachodzi dzięki temu, że wykorzystują one różne metody przenoszenia ciepła. Niektóre z tych urządzeń mają w sobie sprężarkę, podczas gdy inne w ogóle jej nie posiadają. Jednak wszystkie one mogą nam pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a także kosztów ogrzewania w przypadku, gdy mieszkamy w obszarze, w którym temperatury spadają poniżej zera w okresie zimowym (w klimacie umiarkowanym to standard).

Dlaczego warto zainteresować się pompą ciepła? Korzyści z instalacji pomp ciepła

Pompa ciepła to świetny sposób ogrzewania budynków. Oto kilka powodów dlaczego:

  • pompa ciepła jest bardziej wydajna niż inne źródła energii (np. kotły na paliwo stałe). Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca na drugie, a nie do jego wytwarzania. Mogą być nawet dwa razy bardziej wydajne niż piece gazowe lub olejowe i dwa-trzy razy bardziej wydajne niż elektryczne grzejniki oporowe;
  • pompy ciepła są niezawodne i łatwe w instalacji – szczególnie jeśli chodzi o pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenia te mogą być instalowane w istniejących domach, mieszkaniach i budynkach komercyjnych, więc są idealne do modernizacji istniejących systemów grzewczych. Pompy ciepła nie zajmują dużo miejsca i są ciche, dzięki czemu nadają się do środowisk miejskich z istniejącą infrastrukturą HVAC;
  • pompy ciepła, chociaż ich początkowy koszt może być wyższy niż innych opcji grzewczych, mogą przyczynić się do oszczędzania. Koszt instalacji pompy ciepła zwróci się w trakcie użytkowania, a koszty eksploatacji można dodatkowo obniżyć, jeśli pomyśli się o połączeniu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi.

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda, które nie posiadają energochłonnych grzałek, mogą jeszcze bardziej przyczynić się do oszczędzania na kosztach energii elektrycznej. Wyposażone są w system EVI i płynnie działają przy temperaturach zewnętrznych nawet do -30 stopni Celsjusza.

Pompa ciepła powietrze-woda – jak wygląda montaż pompy ciepła? Instalacja pompy ciepła na posesji

Pompy ciepła powietrze-woda to świetny sposób na uzupełnienie potrzeb grzewczych i chłodniczych domu mieszkalnego i nie tylko. Systemy te wykorzystują powietrze atmosferyczne. Działają poprzez wdmuchiwanie powietrza przez zewnętrzną wężownicę w celu wydobycia ciepła z powietrza zewnętrznego. Gorące powietrze jest następnie przekazywane do domu za pomocą przewodów, a woda w wężownicy zewnętrznej jest schładzana z powrotem do temperatury pokojowej.

Instalacja pompy ciepła powietrze-woda to zadanie, które najlepiej powierzyć profesjonalistom. Podczas gdy technologia jest zaawansowana technologicznie i skomplikowana, sam proces instalacji jest dość prosty. Aby zamontować pompę ciepła tego typu, nie trzeba wykonywać skomplikowanych prac ziemnych (jak ma to miejsce w przypadku np. pompy ciepła typu gruntowego). Konieczne jest zainstalowanie jednostki na zewnątrz budynku oraz drugiej wewnątrz, a także podłączyć je w odpowiedni sposób. Sprawna ekipa poradzi sobie z tym bardzo szybko i sprawnie.

Ogrzewanie pompą ciepła – możliwość skorzystania z dofinansowań. Jak obniżyć koszt pompy ciepła?

Wiele osób na pewno zastanawia się, ile kosztuje pompa ciepła. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od tego, jaka ma być docelowa moc pompy ciepła itd. Montaż pomp ciepła to jednak spora inwestycja, trzeba to mieć na uwadze. Na szczęście jednak da się coś na to poradzić! Warto sprawdzić drogi dofinansowania, z których można skorzystać. Istnieje np. możliwość skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać dotację nawet do kilkunastu tysięcy złotych na wymianę starego źródła ogrzewania na nowe, takie jak właśnie pompa ciepła. Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, więc ich instalacja jest często dofinansowywana.

Warto też rozważyć połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – to także droga do zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy na energii elektrycznej. Wykorzystując energię odnawialną (czyli właśnie instalację fotowoltaiczną), nie przyczyniamy się do emisji zanieczyszczeń i obniżamy zużycie energii elektrycznej z sieci, obniżając tym samym wysokość rachunków.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *