Sposoby na oszczędzanie wody w domu

Woda jest cennym zasobem, który powinniśmy chronić i konserwować. Biorąc pod uwagę, że do 2050 roku liczba ludności na świecie ma osiągnąć 9 miliardów, musimy zacząć oszczędzać wodę już teraz. Oto kilka prostych sposobów, w jaki można to zrobić w domu.

Wszyscy słyszeliśmy o kryzysie wodnym. Ale co da nam oszczędzanie wody?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 663 miliony ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. To ponad dwa razy więcej niż populacja Stanów Zjednoczonych i Kanady razem wzięta.

Ponad 3 miliardy ludzi żyje bez dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych, co oznacza, że nie mają oni możliwości bezpiecznego pozbycia się swoich odpadów. Prowadzi to do skażenia zasobów wodnych i zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób takich jak cholera i dur brzuszny.

ONZ szacuje, że 90 procent chorób w krajach rozwijających się jest spowodowanych niebezpieczną wodą i złymi warunkami sanitarnymi. Ponadto niebezpieczna woda może przyczynić się do niedożywienia, ponieważ zanieczyszczona żywność i woda utrudniają ludziom wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Warunki te prowadzą również do wyższego wskaźnika umieralności niemowląt; WHO szacuje, że 1,4 miliona dzieci umiera każdego roku z powodu choroby biegunkowej spowodowanej niebezpieczną wodą pitną, brakiem podstawowych warunków sanitarnych i złymi praktykami higienicznymi w domu lub w szkole.

Woda z kranu

Zakręcaj kran podczas mycia zębów lub twarzy. Przeciętna osoba zużywa na te czynności około 50 galonów ciepłej wody dziennie, jak podaje Water Education Foundation.

Toalety

Możesz zaoszczędzić do 5 galonów wody na jedno spłukanie, stosując jedną z poniższych opcji:

Zainstaluj toaletę niskoprzepływową (1,6 galonów na spłukiwanie) lub użyj alternatywnej metody spłukiwania, takiej jak wiadro lub wąż, który opróżnia się do grządki ogrodowej lub trawnika (50 galonów dziennie).

Co sześć miesięcy sprawdzaj klapę w toalecie, aby upewnić się, że działa prawidłowo; w razie potrzeby wezwij hydraulika. Klapy kosztują 2-3 dolary, a ich samodzielna instalacja zajmuje 10 minut.

Możesz zaoszczędzić setki galonów wody, dokonując kilku prostych zmian wokół swojego domu. Niektóre są łatwe, inne nieco bardziej skomplikowane. Ale wszystkie są tego warte.

Zmniejsz zużycie sprzętu AGD

Łatwo jest zużyć zbyt dużo wody podczas zmywania naczyń lub prania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to ograniczyć:

Użyj odpowiedniego rozmiaru ładunku – jeśli używałeś dużego ładunku dla mniejszych rzeczy, przełącz się na mały ładunek dla większych rzeczy. Lub odwrotnie, jeśli używałeś małego ładunku dla większych rzeczy. Oszczędzisz wodę i prąd!

Nie płucz naczyń przed włożeniem ich do zmywarki – to niepotrzebny krok, który marnuje do 8 galonów wody dziennie! Zamiast tego zeskrob resztki jedzenia i opłucz talerze gąbką lub ręcznikami papierowymi przed włożeniem ich do zmywarki.

Czyść syfon – cząstki jedzenia pozostawione w syfonie mogą zatkać odpływy i spowodować problemy hydrauliczne, dlatego regularnie czyść go wrzącą wodą lub octem (i używaj dużej ilości mydła podczas płukania).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *