Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przy zakupie telewizora jest decyzja, czy chcesz telewizor LCD czy LED. Różnica między nimi polega na rodzaju zastosowanej technologii podświetlenia, ale oba mają szeroki zakres wspaniałych funkcji i jakości obrazu.

Telewizory LED

Telewizory LED wykorzystują żarówki LED (mniejsze wersje świateł używanych w lampach ulicznych) jako źródło światła do wyświetlania obrazów na ekranie. Telewizor LED oferuje lepszy współczynnik kontrastu niż telewizor LCD, a także głębszą czerń i jaśniejszą biel. Zużywają również mniej energii niż LCD, co może uczynić je bardziej opłacalnymi w dłuższej perspektywie. Jednak początkowo mogą być droższe w zakupie i nie oferują tak dużej elastyczności z opcjami rozmiaru ekranu.

Telewizory LCD

Telewizory LCD wykorzystują lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL) lub diody elektroluminescencyjne (LED) jako podświetlenie, a nie bezpośrednie oświetlenie z tyłu ekranu, jak w przypadku telewizorów plazmowych. Oznacza to, że nie wydzielają one tak dużo ciepła jak telewizory plazmowe, co sprawia, że są bardziej odpowiednie do mniejszych pomieszczeń, w których może nie być miejsca na duży system wentylatorów chłodzących lub klimatyzator na szczycie stojaka/szafki z telewizorem.

Wielkość ekranu

Największym czynnikiem są tutaj osobiste preferencje, ale warto zauważyć, że większy niekoniecznie jest lepszy. Jeśli chcesz oglądać sport lub grać w gry wideo, wybierz większy ekran, aby zobaczyć więcej szczegółów. Ale jeśli wszystko co robisz to oglądanie filmów i programów telewizyjnych, nie ma potrzeby, aby uzyskać coś większego niż 50 cali.

Rozdzielczość

Odnosi się do tego, ile pikseli składa się na obszar wyświetlania w telewizorze. Wyższa liczba oznacza więcej szczegółów, ale oznacza również, że tekst może nie wyglądać tak ostro na ekranie, chyba że dostawca kablowy zmodernizował swoją infrastrukturę (co czasami się zdarza). Jeśli masz już telewizor HD, spróbuj przyjrzeć się modelom o rozdzielczości 4K – wyglądają świetnie, nawet jeśli nie masz jeszcze źródła sygnału 4K (np. odtwarzacza Ultra HD Blu-ray).

Funkcje SMART

Inteligentne funkcje to numer jeden, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora. Inteligentne funkcje umożliwiają podłączenie telewizora do Internetu i przesyłanie strumieniowe treści z serwisów takich jak Netflix, Hulu i Amazon Prime Video. Niektóre telewizory mają nawet wbudowane aplikacje do usług strumieniowania telewizji na żywo, takich jak PlayStation Vue i Sling TV.

Najlepsze telewizory mają również wbudowane głośniki, więc nie musisz kupować zewnętrznego soundbara lub systemu kina domowego. Głośniki są zazwyczaj umieszczone w dolnej części ekranu i mogą mieć różną jakość, od przyzwoitej po audiofilską. Jeśli chcesz uzyskać lepszy dźwięk, zalecamy zdobycie oddzielnego systemu głośników zamiast polegania na wbudowanych głośnikach.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie inteligentne funkcje powinien mieć Twój nowy telewizor, sprawdź naszą listę najlepszych inteligentnych funkcji dla telewizorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *