Kryptowaluty – przyszłość pieniądza?

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa zaprojektowane do pracy jako środek wymiany z wykorzystaniem kryptografii do zabezpieczenia transakcji i kontroli tworzenia dodatkowych jednostek waluty.

Bitcoin – pierwsza kryptowaluta w historii

Pierwsza kryptowaluta, Bitcoin, została stworzona w 2009 roku przez nieznaną osobę używającą pseudonimu Satoshi Nakamoto. Transakcje dokonywane są bez pośredników – czyli bez banków! Nie ma opłat za transakcje i nie trzeba podawać swojego prawdziwego nazwiska. Coraz więcej sprzedawców zaczyna je akceptować: Możesz kupić usługi hostingowe, pizzę, a nawet manicure.

Bitcoin jest również aktywnie rozwijany jako platforma dla technologii finansowych (fintech) i może być wykorzystywany przez firmy i osoby prywatne do wielu różnych celów. Rozwój tych aplikacji będzie szczególnie interesujący, ponieważ prawdopodobnie zmieni niektóre aspekty tego, jak robimy zakupy online, płacimy rachunki, zarządzamy naszymi finansami, a co ważniejsze, jak wchodzimy w interakcje społeczne.

Kryptowaluta – jak to działa?

Kryptowaluty są zbudowane na technologii blockchain, która jest otwartą, zdecentralizowaną księgą, która rejestruje transakcje między dwiema stronami w sposób wydajny oraz weryfikowalny i trwały. Uczestnicy sieci mogą dokonywać transakcji bezpośrednio ze sobą, bez konieczności polegania na zaufanej stronie trzeciej, takiej jak bank lub firma obsługująca karty kredytowe, w celu przetwarzania płatności lub przechowywania środków.

Możliwe jest również wysyłanie kryptowaluty między dwiema osobami za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowej bez przechodzenia przez pośrednika, takiego jak PayPal lub Venmo. A gdy już otrzymasz pieniądze z czyjegoś portfela, możesz je wydać za pomocą telefonu komórkowego lub komputera stacjonarnego – nie musisz odwiedzać bankomatu!

Istnieją trzy sposoby kupowania i sprzedawania kryptowalut

Poprzez giełdę kryptowalut. Jest to strona internetowa, na której można handlować pieniędzmi fiat (tj. Dolarami australijskimi) na kryptowaluty, takie jak Bitcoin lub Ethereum. Wiele z tych giełd pozwala również na handel innymi kryptowalutami, takimi jak Litecoin i Ripple.

Osobiście poprzez wymianę peer-to-peer, taką jak LocalBitcoins. Możesz spotkać się z ludźmi, którzy mają kryptowalutę, którą chcesz i wymienić bezpośrednio z nimi, lub zapłacić komuś online, aby zrobił to za Ciebie (nazywa się to „escrow”). Wymiany peer-to-peer mogą być ryzykowne, ponieważ nie ma regulacji i nie ma regresu, jeśli coś pójdzie nie tak.

Za pośrednictwem bankomatu, który umożliwia natychmiastową konwersję między pieniędzmi fiat i kryptowalutami za pomocą karty debetowej lub gotówki.

Jeśli chcesz zaangażować się w świat inwestowania w kryptowaluty, oto co musisz wiedzieć

Inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne i zmienne. Nie ma gwarancji, że Twoja inwestycja będzie udana, a nawet bezpieczna. W rzeczywistości większość ludzi, którzy inwestują w kryptowaluty, traci pieniądze z powodu zmienności i ryzyka związanego z tym. Jeśli myślisz o inwestowaniu w kryptowaluty takie jak bitcoin lub ether (token używany na Ethereum), bądź przygotowany na kilka szorstkich przejażdżek po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *