Grypa – co to za choroba, jak się nią zaraża, jak się leczyć

Grypa to infekcja układu oddechowego wywołana przez wirus grypy. Może być bardzo poważna u osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, płuc lub cukrzyca, a także u osób starszych.

Jak rozprzestrzenia się grypa?

Wirusy grypy rozprzestrzeniają się za pomocą kropli pochodzących z kaszlu lub kichania. Mogą być również przenoszone na skażonych przedmiotach, takich jak kubki lub naczynia.

Wirusy grypy stale ewoluują i zmieniają się, co utrudnia układowi odpornościowemu organizmu ich zwalczanie. Istnieje wiele różnych wirusów grypy, które dzieli się na typy A, B i C w zależności od rodzaju zawartych w nich białek. Typ A jest najczęściej spotykanym wirusem; jest on odpowiedzialny za coroczne epidemie grypy sezonowej i był przyczyną pandemii w ciągu ostatniego stulecia.

Jakie są objawy grypy?

Objawy grypy obejmują: gorączkę, ból głowy, suchy kaszel, bóle mięśni i zmęczenie. W niektórych przypadkach może wystąpić biegunka lub możesz mieć wymioty i nudności. Objawy te pojawiają się zwykle od jednego do czterech dni po zakażeniu wirusem, ale mogą wystąpić nawet dwa tygodnie po kontakcie z osobą chorą; okres ten nazywany jest rekonwalescencją.

Jak radzić sobie z grypą?

Jeśli podejrzewasz, że masz grypę, natychmiast zadzwoń do lekarza, aby się przebadać, ponieważ im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe są Twoje szanse na zwalczenie tego wirusa! Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest pozostanie w domu i odpoczynek, aby nie zarazić innych osób w swoim domu lub społeczności.

Jeśli już zachorowałeś na grypę, możesz podjąć pewne kroki, aby złagodzić objawy i szybciej wyzdrowieć

Pozostań w domu, jeśli to możliwe. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków na inne osoby, które nie miały jeszcze szczepień lub które mogą być bardziej narażone na poważne komplikacje związane z wirusem (np. dzieci poniżej 6 miesiąca życia). Unikaj kontaktu z innymi osobami do 24 godzin po ustąpieniu gorączki, bez stosowania leków obniżających gorączkę (które mogą sprawić, że będziesz bardziej zakaźny).

Pij dużo płynów – wody, bulionu lub soku – aby uniknąć odwodnienia spowodowanego nadmiernym poceniem się, biegunką lub wymiotami. Unikaj napojów zawierających kofeinę, ponieważ mogą one powodować odwodnienie.

Zażywaj środki przeciwbólowe dostępne bez recepty

Jeśli masz suchy kaszel, weź gorący prysznic lub kąpiel, aby rozluźnić śluz w płucach, dzięki czemu będzie można go łatwiej wykaszleć; nie pal w tym czasie, ponieważ utrudni to oddychanie na tyle głęboko, aby rozluźnić śluz z płuc i skuteczniej się go pozbyć.

Odpoczywaj jak najwięcej. Odpoczynek jest ważny w przypadku każdej choroby, ale szczególnie, gdy jesteś chory na grypę. Spróbuj zdrzemnąć się w ciągu dnia, jeśli to możliwe, aby zachować energię na późniejszą część dnia, kiedy będziesz jej najbardziej potrzebować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *